Antalya Kaleiçi`ne Ziyaret

Antalya Kaleiçi`ne Ziyaret

Antalya Kaleiçi`ne Ziyaret


Antalya, Türk Akdenizinin incisidir. Pek çok zıtlık ve zengin bir tarihi geçmişe sahip bir şehirdir. Toros Dağları'nın eteklerinde, kireçtaşı bir kayanın üzerinde yer alan kasaba, pitoresk bir deniz manzarasına sahiptir. Aynı adı taşıyan başkenti olan Antalya ili, güzel doğa ile çevrilidir ve sayısız cazibe merkezine sahiptir. Bu destinasyon esas olarak turistler için popüler bir güneşlenme noktası, golf meraklıları için bir yerdir ve kış aylarında birçok ünlü futbol kulübü burada antrenman yapar. Kıyı şeridi boyunca her fiyat aralığında çok sayıda lüks tatil beldesi bulunabilir.
 
Antalya, turistler için popüler bir destinasyondur:
Bu yazımda sizlere Antalya'nın eski kesiminden biraz daha bahsetmek istiyorum. Kentin geçmişi MÖ 158 yılına kadar uzanmaktadır, ancak bölge MÖ 5. yüzyıla kadar uzanmaktadır. zaten iskan edildi. Antik Yunan kenti Bergama'nın hükümdarı Kral Attalos II, burayı Attaleia adıyla kurdu. Şehir hızla önemli bir liman ve dolayısıyla korsanların hedefi haline geldi. Attalos kısa süre sonra Attaleia'yı bu korsanlara kaptırdı, ancak onlar da Romalılardan kaçtı. Roma İmparatorluğu'nun bir parçası olarak, şehir yeniden büyüdü. Şehre, şehri korumak için bir sur duvarı sağlandı. Bu taş duvarın uzunluğu yaklaşık 5 kilometre idi.
 
Eski şehir surunun kapılarından biri; Hadrian kapısı
Duvarın limana giriş ve çıkış olarak ve diğer yönlerde hizmet veren kapıları vardı. Bu kapılardan biri Hadrian'ın kapısıdır. Duvarların içindeki çekirdek, yaşam ve üretim alanı olarak kullanılmıştır. Roma İmparatorluğu'nun yıkılmasından sonra Selçuklular 13. yüzyılda şehri yeniden canlandırmayı başardılar. Daha sonra limanın etrafındaki alanı tamamen korumak için şehir duvarını uzattılar. Orta Çağ'dan beri şehir, kale duvarlarının dışında da büyümüştür. Kentin eski kısmına, dolayısıyla surların içindeki kısmına halk tarafından Kaleiçi adı verilmiştir.
 
Hıdırlık kulesi:
Antalya'yı ziyaret ederken, tarihi eski şehir olan Kaleiçi'nin labirent sokaklarında bir yürüyüş kaçırılmamalıdır. Güneydoğu duvarının sonunda 14 metre yüksekliğindeki Hıdırlık kulesini görebilirsiniz. Bu yerden Antalya körfezinin güzel bir manzarasına sahipsiniz. Hıdırlık kulesinin kesin kullanımı bu güne kadar belli değil.
 
 Kesik Minhare:
Arka planda Kesik Minare ile portakal ağaçları
Yıkık minare olarak da bilinen Kesik Minare, Kaleiçi'nin de görülmesi gereken yerlerden biridir. 2. yüzyılda Roma tapınağı olarak inşa edilmiştir. Daha sonra birkaç kez kiliseye ve ardından camiye dönüştürüldü. Yüzyıllar boyunca bina birkaç kez hasar gördü. 1851 yılında çıkan bir yangında bina yıkıldı. Sadece minare sağlam kaldı.
 
 
Antalya'nın simgesi; Yivli Minare:
Antalya'nın bir sembolü cami Yivli Minare'dir. Minare 38 metre yüksekliğindedir ve 1226/1227 yılında yapılmıştır.
 
 
Antalya'da Kaleiçi'ni ziyaret etmek - Büyüleyici sokaklar:
Rahat mağazalar ve restoranlarla büyüleyici sokaklar
Kaleiçi'nde Rum konakları, İtalyan villaları ve Osmanlı konutları var. Bu eski evler şirin dükkanlara, misafirhanelere ve otellere dönüştürüldü. Birçoğunun kokulu portakal ağaçları, yüzme havuzu, restoran veya dükkana sahip pitoresk avluları vardır. Sıcak yaz aylarında burada gölge ve huzur bulabilir, bir içki ile serinleyebilirsiniz. Sayısız dükkânda hediyelik eşyalar, renkli halılar, seramikler, bakır eşyalar, giysiler, çantalar ve sanat eserleri bulacaksınız. Akşam başladığında ve son güneş ışığı antik duvarı okşadığında, ılıman sıcaklıklar yerli halkı restoranlara ve barlara çeker.
 
Kaleiçi'nin sahip olduğu birçok avludan birine bir göz atın, Avrupa'dan Antalya'ya yaklaşık 3,5 saatte uçuyorsunuz. Türkiye'yi ziyaret etmek için vizeye ihtiyacınız var, bunun için başvurmayı unutmayın. Antalya'daki Kaleiçi'ni ziyaret edin ve büyülenin.
 
Araç kiralamak, konforlu bir tatil geçirmenizi ve Antalya Kaleiçi'nde tatilinizde daha fazla vakit geçirmenizi sağlayacak, uygun fiyatlar ve yeni araçlarımız ile Antalya havalimanından aracınızı alabilir, Antalya'da güzel bir tatil geçirebilirsiniz.